ZESPÓŁ SZKÓŁ W GOZDZIE
strona głównanapisz do nas

UDZIAŁ NASZEJ SZKOŁY W ZLOTACH SZKÓŁ SIENKIEWICZOWSKICH

 

Zlot Szkół Sienkiewiczowskich
Ziębice 2005

 

 

UCZESTNICY ZLOTU
mgr Małgorzata Szewczyk
Angelika Szczybelska
Karolina Kryczka

 

W dniach 2- 5. 06. 2005r. delegacja z naszej szkoły uczestniczyła w XIII Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich w Ziębicach. Długą podróż do Kotliny Kłodzkiej odbyliśmy w towarzystwie pana dyrektora Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Po drodze zwiedziliśmy dworek Mikołaja Reja w Nagłowicach oraz zespół klasztorny i sanktuarium w Leśniowie. W Ziębicach czekało nas miłe powitanie i słodka kolacja.
Nazajutrz zwiedziliśmy klasztor cystersów w Henrykowie, a po południu wraz z delegacjami ze szkół sienkiewiczowskich uroczyście przy dźwiękach orkiestry wojskowej przemaszerowaliśmy ulicami miasta. Główna uroczystość odbyła się w Centrum Kultury w Ziębicach. Wspaniałe widowisko przygotowane przez organizatorów zlotu wywarło na nas ogromne wrażenie. Mogliśmy podziwiać odtwórców ról Nerona i Ursusa z filmu Quo vadis, wysłuchać wzruszającego koncertu Michała Bajora, a także porozmawiać z wnukiem
H. Sienkiewicza. W trakcie kolejnych dni czekały na nas nie mniejsze atrakcje: kopalnia złota  w Złotym stoku, jedyny w Polsce podziemny wodospad, tajemnicza przeprawa ciemnymi korytarzami twierdzy Kłodzkiej, płukanie złota, bicie monet, pojedynki rycerskie, zawody łucznicze, a przede wszystkim urokliwy krajobraz Sudetów. Jesteśmy pod wrażeniem wielkiej mocy dzieł Sienkiewicza jednoczącej wszystkie szkoły sienkiewiczowskie we wspólnym szczytnym działaniu. Z pewnością weźmiemy udział w następnym zlocie, który odbędzie się za rok w Zamościu.