ZESPÓŁ SZKÓŁ W GOZDZIE
strona głównanapisz do nas

DZIEŃ PATRONA 2006/2007

„Ucz się z przeszłości,
działaj w teraźniejszości,
pamiętaj o przyszłości”.
H. Sienkiewicz

 

Każdego roku od chwili, kiedy nasza szkoła otrzymała imię Henryka Sienkiewicza, w dniu jego urodzin obchodzimy Święto Patrona Szkoły.W bieżącym roku szkolnym, wyjątkowo nie 5 a 11 maja 2007r. został zorganizowany uroczysty dzień poświęcony tematyce sienkiewiczowskiej. Cała twórczość pisarza to hymn ku czci naszej Ojczyzny, to krzepienie polskich serc w tych trudnych dla Polaków chwilach, to nauka patriotyzmu.

Naszą szkolną uroczystość zaszczycili swą obecnością ksiądz proboszcz parafii Okrzeja Czesław Ciołek oraz radny gminy Kłoczew Krzysztof Paryszek.

Pięknie udekorowana w symbole patriotyczne sala gimnastyczna, dzieci
i młodzież w galowych strojach potwierdzały niezwykłość i ważność tego dnia.

Uroczystość rozpoczęliśmy od wprowadzenia sztandaru szkoły
i odśpiewania hymnu państwowego.

Następnie pani dyrektor Beata Pieńkosz powitała gości przybyłych na uroczystość. Potem na scenie pojawili się uczniowie z klasy czwartej, którzy pod kierunkiem pani Małgorzaty Szewczyk przygotowali inscenizację poświęconą Henrykowi Sienkiewiczowi. Dzieci pokazały wydarzenie, które miało miejsce 10 grudnia 1905r. w Sztokholmie, kiedy to autor powieści Quo vadis odbierał Nagrodę Nobla. Podczas inscenizacji dzieci zaprezentowały fragmenty oryginalnej mowy wygłoszonej na cześć H. Sienkiewicza, prezentującej jego zasługi w dziedzinie literatury.

Kiedy Mistrz Ceremonii zapowiedział, iż za chwilę Jego Wysokość Król Szwecji wręczy medal i dyplom honorowy, rozległy się ogromne brawa. Bardzo elegancki, choć onieśmielony laureat - H. Sienkiewicz, w którego postać wcielił się Czarek Beczek, z uśmiechem przyjmował nagrody i kłaniał się wszystkim zgromadzonym. Dzieci zachwyciły odwagą sceniczną i oryginalnością swoich kreacji. Po inscenizacji wszyscy obecni mogli wysłuchać wzruszającego Hymnu Braci Sienkiewiczowskiej. Następnie klasa II gimnazjum pod kierunkiem pani Ewy Sowy zaprezentowała kilka scenek z powieści Quo vadis. Uczniowie dzięki widowisku potrafili stworzyć niezwykłą atmosferę wśród oglądających.

Wszyscy podziwialiśmy kunszt aktorski gimnazjalistów oraz wspaniałe stroje z czasów cesarza Nerona. Wśród gromkich braw uczniowie opuszczali scenę. Na koniec uroczystości głos zabrał ks. proboszcz parafii Okrzeja Czesław Ciołek, który ciekawie opowiadał o tym, co łączy H. Sienkiewicza z Podlasiem, z parafią i kościołem w Okrzei.

Nasza szkoła od 10 lat nosi zaszczytne imię H. Sienkiewicza, dlatego cała społeczność szkolna podejmuje różnorodne działania, aby godnie reprezentować ją w środowisku.   

Małgorzata Szewczyk

 

 

 

DZIEŃ PATRONA 2009/2010

Z Patronem za pan brat!

         12 maja 2010 roku obchodziliśmy kolejną uroczystość Dnia Patrona w naszej szkole. Ten dzień spędziliśmy w niezwykłej atmosferze, wśród całej naszej społeczności szkolnej. Uroczystość zorganizowały panie:Małgorzata Szewczyk, Małgorzata Dziubak i Agnieszka Piszcz. Uczniowie wszystkich klas zaprezentowali scenki, piosenki i inscenizacje poświęcone Henrykowi Sienkiewiczowi. W roli konferansjera wystąpiła Sylwia Marciniak. Mogliśmy obejrzeć wiele interesujących inscenizacji i scenek z twórczości naszego patrona. Klasy młodsze przygotowały zagadki i wierszyki oraz scenkę z ,,W pustyni i w puszczy". Klasa IV recytowała wiersz , który napisała uczennica naszej szkoły. Klasa V zorganizowała konkurs na najpopularniejszą postać Sienkiewiczowską. VI klasa popisała się znajomością biografii H. Sienkiewicza, jak co roku w rolę Sienkiewicza wcielił się Karol Komor. I gimnazjum przedstawiła scenkę z ,,Krzyżaków". II gimnazjum natomiast zaskoczyła wszystkich piosenką rapowanką o samym Sienkiewiczu i jego dziełach, co wszystkim bardzo się spodobało. III gimnazjum natomiast przebiła samą siebie. Przygotowali prezentację multimedialną na podstawie konkursu klasy V, ale jak to powiedzieli po swojemu. Wszyscy byli tym mile zaskoczeni. Całą uroczystość urozmaicały śpiewy chóru, przeplatane  przedstawieniami. Przeprowadzono również coroczny konkurs wiedzy o naszym patronie, poprowadzili go Karol Komor i Paulina Majek. III miejsce zajęła MAGDALENA ŻMUDA, II miejsce TOMASZ JAKUBIEC, zwycięzcą okazała się SYLWIA MARCINIAK. Otrzymali oni nagrody książkowe. Potem nastąpiło ogłoszenie wyników pozostałych konkursów. Słowa do najlepszego sienkiewiczowskiego  hymnu ułożyła uczennica klasy VI IZABELA KAJDA. Ta uroczystość na długo pozostanie w naszej pamięci.

Paulina Majek kl. VI